מסחר בבורסה

תמיד אמרו לכם שכדאי להשקיע בבורסה? כאן תקבלו את כל המידע על מסחר בבורסה

בבורסה ניתן לקנות ולמכור סוגים שונים של ניירות ערך. אפשר, למשל, לקנות מניה של חברה אחת או איגרת חוב (אג"ח) של חברה אחרת. אפשר לקנות או למכור אופציות על מדדים או מטבעות. אפשר לקנות גם מוצרים פיננסיים אחרים, כגון מק"מ (סוג של אג"ח ממשלתי לזמן קצר) או תעודות סל, תעודות המייצגות סחורות וכן גם קרנות נאמנות. אבל איך באמת מתנהל מסחר בבורסה? למה בעצם אנשים רוצים להשתתף במסחר זה ואיך ניתן לעביר את ההוראות ולמי?

 

מדוע סוחרים בבורסה

 

לפני שנראה כיצד מתנהל המסחר בבורסה כדאי להקדיש כמה רגעים לשאלה – מדוע בעצם מתנהל המסחר הזה, מדוע אנשים סוחרים בבורסה? התשובה הפשוטה לשאלה הזאת היא מפני שאנשים רוצים להרוויח. באמצעות מסחר מסוג זה ניתן להרוויח, לפעמים גם הרבה מאוד כסף ולפעמים גם בזמן יחסית קצר. אך זו לא המוטיבציה היחידה להשתתף במסחר.

ישנם פעילי בורסה שמרוויחים לא ממכירת ניירות ערך ברווח כי אם מהעמלות שהם גובים על פעולות של קניה או מכירה, ולפעמים גם עבור החזקת ניירות ערך ומתן יעוץ. הבנקים, למשל, או כל פעיל בורסה אחר (ברוקר) מרוויחים כסף רב מעמלות כגון עמלת קניה ועמלת מכירה. אסור גם לשכוח את הבסיס לפעילות הבורסאית בכללה – פיתוח הכלכלה. חברות המנפיקות מניות או מציעות לציבור אג"ח יכולות לתרום לפיתוח כלכלי. אכן, מרבית החברות הגדולות ואפילו ממשלות, מנפיקים ניירות ערך.

 

כיצד מתנהל המסחר בבורסה

 

כמו בכל בורסה, גם מסחר בבורסה הישראלית מורכב משלבי מסחר. בכל שלב כללים שונים מעט, וחלק מהשלבים נועדו לאפשר קביעת שער בסיסי ליום מסוים. בישראל נהוגים שלבי מסחר כגון שלב הטרום פתיחה, שלב פתיחה, השלב הרציף (שלב המסחר העיקרי של היום), שלב טרום נעילה ושלב הנעילה. השתתפות במסחר הינה פשוטה – פונים לאחד מחברי הבורסה הרשומים (למשל בנק, בית השקעות) ומורים לו מה רוצים לבצע. למשל, ניתן להורות: "אבקש לקנות 1,000 מניות טבע במחיר של 800 שקלים למניה", או "אבקש למכור מניות כי"ל במחיר כולל של 50,000 שקלים לפי מחיר השוק הנוכחי".