שוקי ההון בישראל

שוק ההון, במובנו הבסיסי ביותר דומה לכל שוק. זהו מקום מפגש בין קונים מרצון לבין מוכרים מרצון, אלא במקום להציע למכירה חולצות או מלפפונים מציעים בו ניירות ערך שונים. תעודות מניה, אופציות, אגרות חוב, קרנות נאמנות. גם בארץ קיים שוק הון מפותח, המושך מתעניינים ופעילים רבים. להלן נבקש לספר כמה דברים חשובים אודות שוק ההון בישראל – מדוע קיים שוק כזה, ומהי תרומתו הן לציבור והן למשק?

 

שוק ההון והבורסה בישראל

 

מרבית הפעילות המתנהלת בשוק ההון בישראל מתרחשת בבורסה. מדובר בבורסה לניירות ערך של תל אביב. הפעילות בבורסה, כלומר מסחר בניירות ערך, קניה ומכירה, זמינה לכלל הציבור. עם זאת, יש להדגיש את הפעילות נעשית על ידי מתווכים פיננסיים, שהם למעשה בעלי הבורסה (המכונים לעיתים חברי בורסה). אותם חברי בורסה הינם בעיקר בנקים ישראלים שכולנו מכירים (כגון בנק הפועלים, לאומי וכל היתר) לצד בתי השקעות מרכזיים וכמה בנקים זרים. גם בנק ישראל נחשב לחבר בורסה מן המניין.

 

מניות וניירות ערך נוספים

 

 

בשוקי ההון בעולם ניתן למצוא אלפי מוצרים פיננסיים. גם בשוק ההון הישראלי ניתן למצוא מגוון עצום של מוצרים פיננסים כאשר המוצר הבסיסי ביותר הינו המניה. מניה, המייצגת השתתפות בבעלות על חברה מסוימת הינה מוצר סחיר, שניתן לקנות או למכור בכל עת כאשר מתקיים מסחר.

 

על מנת להבין את גודלו של שוק ההון בישראל נספר כי מספר סוגי המניות השונות הקיימות בשוק זה מגיעות ל-500 בקירוב. שווי השוק, כלומר הערך של החברות הנסחרות בבורסה (ערך המשפיע על שווי המניות ברגע נתון) מוערך במאות מיליארדים של שקלים. מלבד מניות, ניתן למכור ולקנות אגרות חוב שמונפקות על ידי הממשלה (לרבות מק"מ – מלווה קצר מועד), אופציות, ותעודות העוקבות אחר מדדים (תעודות סל) וכן אופציות מעוף וקרנות נאמנות.

לשוק ההון הישראלי השפעה מהותית על המשק – הוא זה שמאפשר לחברות הגדולות לגייס הון לצורך הרחבת הפעילות. זה נעשה על ידי צעד של הנפקת מניות (דילול בעלות) או הנפחת אג"ח, צעד שבו לווים כסף מהציבור. עבור הציבור הרחב והמשקיעים – ההשקעה בבורסה מאפשרת אפיק להשגת תשואה משמעותית – רווח.