שוק ההון האמריקאי

הכירו את שוק ההון האמריקאי - כיצד פועל ובמה שונה מזה שבישראל

בישראל הקטנה, מרבית הפעילות של שוק ההון מתבצעת בבורסה של תל אביב. לעומת זאת, שוק ההון האמריקאי, שמרכז שווי שוק הרבה יותר גדול, כולל בתוכו כמה וכמה בורסות. להלן נכיר כמה מהבורסות המובילות בארצות הברית ונלמד כמה עובדות מעניינות על שוק ההון האמריקאי.

 

הבורסה הגדולה של אמריקה

 

גם מי איננו יודע  דבר וחצי דבר על שוק ההון האמריקאי שמע בוודא דבר או שניים על וול סטריט. במידה רבה, זהו הכינוי הרווח ביותר לשוק ההון האמריקאי. למעשה, וול סטריט זהו מקום אמיתי, ניו יורקי, שבו בעצם החלה לפעול הבורסה של ניו יורק.

 

כיום, בורסת ניו יורק, NYSE, המכונה בחיבה "ביג בורד", הוא הגדולה ביותר והדינאמית ביותר מבין הבורסות של צפון אמריקה. הבורסה של ניו יורק פועלת בימים שני עד שישי, בין השעות תשע וחצי בבוקר עד השעה ארבע אחר הצהריים. כדי להבין עד כמה גדולה פעילותה של הבורסה, נספר כי שווי ניירות הערך המחליפים בה ידיים בכל יום עולה על 150 מיליארד דולר. שווי השוק של כלל החברות הרשומות למסחר ב-NYSE עולה על 20 טריליון דולר! 

 

נסד"ק ומהפכת המחשוב

 

לא רק בבורסה הוותיקה של ניו יורק מתנהל לו שוק ההון האמריקאי. בורסה השייכת לעת המודרנית יותר והמרכזת עניין רב כמעט כמו NYSE הינה בורסת הנסד"ק – NASDAQ, הממוקמת גם היא בעיר ניו יורק. בורסה זו נוסדה בראשית שנות ה-70 של המאה שעברה, כאשר החידוש הגדול שהיא הביאה – מסחר אלקטרוני בקנה מידה רחב. זו גם הבורסה הראשונה שהטמיעה את מהפכת האינטרנט, ואפשרה לבצע מסחר מקוון. המניות הנסחרות בנסד"ק מחולקות לשכבות שונות, כיום נהוגות שלוש שכבות ובעבר היו נהוגות שתיים בלבד. ההבדל בין השכבות מבוסס על שווי שוק, כמו גם עמידה בקריטריונים פיננסיים נוקשים.

 

בורסת AMEX

 

בנוסף לשתי הבורסות הגדולות ביותר של ארצות הברית, השוכנות בניו יורק, פועלת בארצות הברית גם בורסת AMEX או בשמה נוכחי המלא NYSE Amex Equities. בבורסה זאת, נסחרים כעשרה אחוזים מכלל המניות וניירות הערך בשוק האמריקאי (וזה בהחלט לא מעט). בנוסף, פועלות בארה"ב גם לא מעט בורסות מקומיות, קטנות יחסית.