מדריכים למסחר בשוק ההון

גם אם אתם לא עובדים בשוק ההון, כדאי מאוד שתהיו בקיאים בנושא. אנחנו כאן עם המדריכים הכי רלוונטים

מהו שוק ההון? כיצד ניתן לסחור בשוק זה? מדובר בשוק שבו הסחורות הינם ניירות ערך מסוגים שונים. פעילי שווקי ההון בעולם נוהגים לחלק את השוק הזה לשני חלקים. החלק הראשון נקרא השוק הראשוני ואילו החלק השני נקרא השוק המשני.

 

השוק הראשוני הוא זה שבו מרבית הציבור אינו לוקח חלק. מדובר בהנפקה הראשונית של ניירות ערך שונים, בין אם מדובר באגרות חוב, במניות או באופציות. קיים צד אחד ברור וידוע שמציע ניירות ערך והמטרה שלו היא גיוס הון. המנפיק הוא גם זה שקובע את מחיר המכירה. לעומת זאת, בשוק המשני רכישה או מכירה של ניירות ערך מעשית באופן חופשי, בין כלל מחזיקי ניירות הערך (שקנו את הניירות בהנפקה) לבין כל מי שמעוניין לרכוש ניירות במחיר השוק.

 

היכן נמצא שוק ההון?

 

היכן מתנהל המסחר בשוקי ההון של העולם? המסחר מתנהל בבורסת השונות, כאשר הבורסה הישראלית היא רק דוגמא אחת מני רבות. בכל מדינה יש בורסה ולפעמים אפילו יותר מאחת. אך יש לציין כי בניגוד לעבר, אז המסחר נעשה באולמות ענקיים, באופן שהזכיר לעיתים מכירה פומבית קולנית, כיום מרבית הפעילם מבצעים את הפעולה באמצעות הטלפון או באינטרנט. כלומר, למרות שלבורסה יש כתובת, למעשה, מרבית הפעילות נעשית במנותק מהמיקום הזה. זהו חלק מהמהפך שקירב את שוק ההון לכלל הציבור.

 

כיצד מתנהל המסחר?

 

ציינו כי מסחר בשוק ההון, בארץ או בעולם, מתרחש בבורסה. העברת הוראות למסחר, הוראת קנייה או הוראת מכירה, יכולה להיעשות אך ורק באמצעות מתווכים. הללו יכולים להיות בנקים, יועצי השקעות פרטיים, מנהלי תיקים וכן גופים פיננסיים אחרים כגון חברות לניהול השקעות או חברות ביטוח.

 

המתווך הפיננסי הוא שמעביר את ההוראה לבורסה. גם העברת הוראה ישירה, באמצעות האינטרנט, נעשית בסופו של דבר באמצעות תיווך (קישור למחשב של הבנק, למשל). מי שמעביר הוראה מגדיר כמה יחידות של נייר ערך מסוים הוא רוצה למכור (או לקנות) ומהו הערך שהוא מוכן לשלם, המחיר להוראת המכירה (או הקניה). אפשרות נוספת היא להעביר הוראה על פי מחיר השוק הקיים ברגע נתון.