אג"ח

אגרות רוב - אחד האמצעים הבטוחים ביותר בשוק ההון להרוויח כסף

עוד בימים הראשונים של בנקים ושל גופים פיננסיים ממוסדים היו אגרות חוב בעזרתן אותם מוסדות לוו כסף ממקורות שונים. גם כיום, למעלה ממאה שנים לאחר שהחלה המסורת של קניית אג"ח ומכירתו, האפיק הפיננסי הזה משמש כערוץ להשקעה עבור אנשים וגופים המעוניינים להרוויח בעזרתו סכומי כסף שקשה להרוויח בדרכים אחרות.

 

אג"ח – נייר בעל ערך רב

 

איגרת חוב, ובקיצור אג"ח היא בעצם נייר ערך שמהווה מעין חוזה בין הגוף שמנפיק אותה ובין האדם או הגוף שרוכשים אותה ממנו. התעודה הייחודית הזו מהווה התחייבות לתשלום שגופים משתמשים בה כדי ללוות כסף שהן יחזירו ביום מין הימים לאלו שהלוו לה אותו.

 

כאשר גוף כלשהו מנפיק ומוכר אג"ח, הוא מקבל מהמשקיע שלו סכום כסף מסוים ובתמורה הוא מתחייב לשלם לאותו משקיע תשלומי קרן וריבית במועדים שנקבעו והוסכמו מראש. הפורמט הזה מוכר לכולנו מתחום ההלוואות הבנקאיות, ובבסיסה, אג"ח היא מעין הלוואה שגופים גדולים לוקחים מאנשים פרטיים או מגופים פיננסיים ומחזירים אותה לאורך זמן בתשלומי קרן וריבית.

 

השקעות אג"ח מסורתיות לעומת אפיקים חדשים

 

בשנים האחרונות חל שינוי משמעותי בעולם הפיננסי בשל הכניסה של מטבעות וירטואליים לשוק הכלכלי שהפכו להיות מקור להשקעה עבור אנשים רבים. בעוד שאגרות חוב עדיין נסחרות ונמכרות, מטבעות וירטואליים דוגמת ביטקוין מושכים אליהם קונים שמעוניינים לקחת חלק באפיק הייחודי הזה ולהשקיע בו את כספם על פני אפיקים אחרים.

רכישת ביטקוין, בדומה לרכישת אג"ח, כרוכה בתשלום התחלתי שמהווה את ההשקעה הראשונית שמביאה אחריה תשואה נאה. ברכישת מטבע כמו ביטקוין, בעצם משקיעים באפיק פיננסי שיש לו עליות וירידות וכן שינויים בערכו, ממש כמו מדדים אחרים בבורסה. מכאן נובעת המשיכה למטבעות וירטואליים שבניגוד לאפיקים אחרים מניבים תמורה גבוהה במיוחד לאורך השנים, ומאפשרים לאלו שהשקיעו בהם ליהנות מרווחים פסיביים.

 

אג"ח מאפשרת למשקיעים לרכוש התחייבות להחזר כספי על ידי גופים פיננסיים גדולים שזקוקים ל"הלוואה" מהסוג הזה. התשואה מהאפיק הזה שונה מאפיקים אחרים, דוגמת ביטקוין, וכיום כל אחד יכול לבחור את כיוון ההשקעה המתאים לו ביותר בהווה וגם כזה שיתאים לו בעתיד.