שוק ההון למתחילים

רוצים להיכנס לתחום שוק ההון ולא יודעים איך? קבלו מאיתנו טיפים בשוק ההון למתחילם

באמצעות פעילות בשוק ההון, ניתן להרוויח סכומים מאוד גבוהים של כסף, אבל אפשר גם להפסיד. באופן טבעי, לימוד שיטתי של המתרחש בשוק ההון מאפשר שיפור ניכר של הסיכוי לרווח והפחתת הסיכון להפסד. סקירת שוק ההון למתחילים תאפשר לכם טעימה מהעולם הדינאמי והייחודי הזה, שמגלגל סכומי עתק בכל רגע נתון.

 

הסיכוי והסיכון

 

יש הרבה דרכים שבהן ניתן לספר על שוק ההון למתחילים. אנו נרצה להתחיל בכלל החשוב ביותר לדעתנו – סיכוי מול סיכון. במהלך פעילות בשוק ההון ניתן לסכן סכומי כסף עצומים ואפשר גם להרוויח בגדול. ככלל, אם מישהו מציע לכם רווח ודאי, במיוחד אם מדובר ברווח גדול מאוד ביחס לסכום ההשקעה, זה בוודאי טוב מכדי להיות אמיתי. אם סיפרו לכם על מניה שצפויה לעלות בקרוב בעשרות אחוזים – זה אולי נכון, אבל באותה המידה המניה יכולה גם לרדת.

זכרו את הכלל החשוב: ככל שהסיכוי לרווח בתוך זמן קצר נחשב לגדול יותר, באותה המידה גדול גם הסיכוי להפסד. משום כך, על כל סוחר בשוק ההון או על כל מי שפועל באמצעות יועץ השקעות לבדוק מראש – מהי תוחלת הרווח ומהו הסיכון. אין שום בעיה לחתור לרווח, אך בתנאי שיודעים מהי רמת הסיכון.

 

סיכוי וסיכון בשוק ההון

 

ניהול סיכונים ותיקי השקעות

 

עד כה דיברנו באופן מעט כללי. כעת, נעביר את הדיון לכלים יותר מעשיים. מכשירים פיננסיים וניירות ערך מסוימים נחשבים מטבעם למסוכנים פחות מאחרים. למשל, מניה של חברה מאוד מבוססת נחשבת לנייר ערך שאיננו מסוכן, אך גם כזה שלא צפוי להניב רווחים פנומנליים. לעומת זאת, מניה של חברה פחות מוכרת מגלמת בתוכה סיכון גבוה יותר, אך פוטנציאל הרווח גבוה בהתאם.

 

אגרת חוב, אג"ח, נחשבת באופן כללי לנייר ערך פחות מסוכן ממניה, אך יש חלוקת משנה בין אגרות חוב מסוכנות יותר לבין אגרות חוב מסוכנות פחות. דבר חשוב נוסף במסגרת שיעורנו הקצר שוק ההון למתחילים: כיצד תוכלו להקטין את הסיכון. ניתן לנהוג באסטרטגיה שנקראת פיזור השקעות. בונים תיק השקעות מאוזן, שבו מרכיב יציב של נכסים פיננסיים בטוחים יחסית, ואליהם מוסיפים גם כמה נכסים מסוכנים במידה הרצויה. הכל – בהתאם לרצונו של המשקיע וציפיותיו לרווח עתידי.

 

ניהול סיכונים בשוק ההון